Sahra’nın Gözü, Moritanya

Sahra Çölü’nde buluyor bu gözümsü arazi, dünyanın en güzel jeolojik mucizelerinden biri sayılmaktadır. Çölün ortasında göz şekline benzeyen bu yerin çapı 50 km civarındadır.

Eskiden bu oluşumun, bir göktaşının yer yüzüne düşmesi sonucunda oluştuğu düşünülürken, şu anda bilim adamları önceki görüşleri reddederek ederek toprağın erozyonu ile böyle bir doğal güzelliğin oluştuğunu belirtiyorlar.

Moritanya, resmi adıyla Moritanya İslam Cumhuriyeti, bir kuzeybatı Afrika ülkesidir. Batısında Atlas Okyanusu, güneybatısında Senegal, güneydoğu ve doğusunda Mali, kuzeydoğusunda Cezayir, kuzeyinde ise Batı Sahra yer alır. Sahra Çölü ya da Büyük Sahra Çölü, dünyanın en büyük sıcak çölü olup, Afrika’nın kuzeyinde, kıtanın ortası ile kuzeyini ayıran 9.000.000 km² büyüklüğünde dev bir çöldür. Aynı zamanda bu yapı 1965 yılında Gemini 4 astronotları tarafından keşfedildi. Oldukça belirgin olması dolayısıyla astronotlara yön tayini açısından yardımcı olmaktadır. Bu muhteşem güzellik yerden maalesef fark edilemiyor, canlı görmek isterseniz üzgünüm ki uzaya doğru çıkmanız gerekecek.. Aynı şekilde eğer olur da bir gün uzaya çıkarsanız, tekrar dünyaya geri dönerken dikkatlice bakın net bir şekilde göz motifi olduğunu renkler belirgin olduğunda daha iyi anlayacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir